Mýty o inkontinencii, ktorým neverte

Date:

Únik moču je veľmi nepríjemným problémom a diskusia o ňom tak často býva zmetená zo stola. Zoznámte sa so štyrmi najväčšími mýtmi, ktoré v spoločnosti okolo inkontinencie panujú, a skvalitnite svoj každodenný život.

Hoci inkontinencia v Českej republike trápi viac ako 35% žien, téma nechceného úniku moču zostáva z hľadiska spoločenských debát poväčšinou úplným tabu. Vďaka tomu vzniká mnoho nedorozumení a nepochopení, čo inkontinencia vlastne je a ako sa s týmto problémom vysporiadať. Predstavíme vám tie najklasickejšie mýty, ktoré sa ohľadne úniku moču objavujú.

Mýtus číslo 1: Inkontinencia vzniká následkom staroby
Pri debatách častokrát budete počuť, že inkontinencia skrátka patrí k starnutiu. To je však veľký omyl. K inkontinencii dochádza degradáciou niektorých orgánov a úbytkom hormónov v tele, ale môžu ju vyvolať napríklad aj zmeny v nervovom systéme či rôzne ďalšie ochorenia. Tento problém je často spojený s tehotenstvom a pôrodom, počas ktorého je panvové dno vystavené silnému náporu a po ktorom sa niekedy nevráti do pôvodného stavu.

Mýtus číslo 2: Úniku moču nemožno predchádzať
Úniku moču je naopak možné veľmi dobre predchádzať. Medzi najúčinnejšie techniky patrí posilňovanie panvového dna, ale aj pravidelná fyzická aktivita, správne hygienické návyky a vyvážený životný štýl. Panvové dno môže významne oslabovať napríklad chronický kašeľ alebo zápaly močových ciest. Vyvarujte sa predovšetkým fajčeniu a nadmernej konzumácii kávy či ďalších kofeínových nápojov, ktoré môžu močový mechúr pekne potrápiť.

Mýtus číslo 3: Vložky ako vložky
Menštruačné vložky sú prispôsobené na úplne iné použitie a nevedia pojať toľko tekutiny, koľko by bolo vhodné. Nielenže majú malú absorpčnú schopnosť, ale navyše nepohlcujú pachy, a pri ich používaní vás tak môžu čakať nepríjemné situácie. Nehanbite sa požiadať o radu svojho praktického lekára, ktorý vám vysvetlí, aké inkontinenčné vložky používať a aké ďalšie pomôcky vám s týmto problémom môžu pomôcť.

Mýtus číslo 4: Obmedzením pitného režimu je možné predísť nechcenému úniku moču
Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, pravidelný prísun tekutín naopak patrí medzi nevyhnutné opatrenia na prevenciu aj liečbu nechceného úniku moču. Ak pijete málo, moč je príliš koncentrovaný a dráždi močový mechúr. Dostatočný pitný režim ho neustále prečisťuje a pomáha tak predchádzať okrem iného nebezpečným zápalovým ochoreniam.

Najväčším mýtom je však fakt, že by sa o inkontinencii nemalo hovoriť. Poraďte sa s odborníkmi a ďalšími ženami, ktoré únik moču trápia.

- Reklama -pr články

Redakce doporučuje

Další články autora
4women

Zahaľte sa do farieb jesene – poradíme vám, ktoré sú tie najkrajšie

Leto sa chýli ku koncu a nadvládu nad počasím preberá...

Zakladateľ pochádza zo skromných pomerov

Značka Cartier je synonymom luxusu, ale jej zakladateľ sa...

Kyselina hyalurónová: Vyhladí vrásky a osvieži pleť

Starnutie pleti zatiaľ veda zastaviť nevie. Dobrou správou ale...