Zdravie a banány: Ich konzumácia vás zbaví brušného tuku, ale môže vás pripraviť aj o dôležité živiny

Date:

Banány sú neuveriteľne obľúbené ovocie – a nie je divu. Sú rýchlou desiatou do ruky, a tiež patria medzi základné ingrediencie v mnohých kuchyniach po celom svete. Aj keď sú banány zdravou desiatou bohatou na živiny, prílišná konzumácia môže byť škodlivá. Koľko banánov denne zjesť a čo sa vám môže stať?

Banán a chudnutie? Najlepšia voľba
Namiesto čokoládovej tyčinky dávame prednosť banánu, pretože nielenže poskytuje veľa vitamínov, ale je aj skutočným superhrdinom, pokiaľ ide o chudnutie. Keď je po sviatkoch čas vrátiť sa do formy a urobiť niečo dobré pre telo, často sa pýtame sami seba: čo by sme mali jesť a čo nie? Recept na úspech pre zdravú fyzickú kondíciu v skutočnosti znie: udržať rovnováhu. Uistite sa, že jete zdravú a výživnú stravu, ale tiež si doprajte niečo dobré. Existujú potraviny, ktoré sú pre telo dobré a navyše chutia super lahodne. Príklad: banány. Nielen, že sa hodí do müsli, tort alebo ako koktail, môžu tiež prekvapivo pôsobiť na otravný tuk na bruchu.

Banány bojujú proti brušnému tuku
Podľa Mayo Clinic nám banány dávajú mnoho dôvodov, prečo ich zaradiť do nášho jedálnička, najmä keď sa snažíme schudnúť. Je to predovšetkým preto, že ovocie má nižšiu hodnotu GI ako ostatné potraviny. Táto hodnota hovorí, ako veľmi sacharidy v potravine zvyšujú hladinu cukru v krvi. V prípade banánu je to okolo 52 .

Banány sú ideálne pre naše telo
Sú dobrým zdrojom niekoľkých základných živín, vrátane mangánu, draslíka a vitamínov C a B6. Banány tiež obsahujú rôzne rastlinné zlúčeniny, ktoré môžu znížiť stre, zápaly a riziko chronických ochorení. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča jesť aspoň päť porcií ovocia a zeleniny denne. Pridanie banánov do vašej rutiny je skvelý spôsob, ako zvýšiť príjem celého ovocia a podporiť vaše celkové zdravie.

Banány sú zdravým doplnkom takmer každej stravy, ale príliš veľa akéhokoľvek jednotlivého jedla – vrátane banánov – by mohlo spôsobiť viac škody ako úžitku. Banány nie sú obvykle považované za vysoko kalorické jedlo. Pokiaľ však váš zvyk na banány spôsobuje, že jete viac kalórií, než vaše telo potrebuje, mohlo by to viesť k nezdravému priberaniu na váhe. Navyše viac ako 90% kalórií v banánoch pochádza zo sacharidov.

Navyše konzumácia príliš veľkého množstva banánov môže viesť k nedostatku živín, najmä ak neurobíte miesto pre potraviny, ktoré obsahujú živiny, ktoré banány postrádajú, ako sú bielkoviny, tuky, vápnik, vitamín D a železo.

Koľko banánov je ideálne?
Vyváženosť a pestrosť sú charakteristické znaky zdravej stravy. Vaše telo je komplexný systém, ktorý na správne fungovanie vyžaduje mnoho druhov živín. Najlepší spôsob, ako zaistiť, že dostávate všetko, čo vaše telo potrebuje, je jesť rôzne druhy potravín z každej skupiny potravín. Jeden až dva banány denne by boli pravdepodobne považované za mierny príjem pre väčšinu zdravých ľudí. Nezabudnite zahrnúť rôzne ďalšie výživné ovocie, zeleninu, chudé bielkoviny a zdravé tuky.

- Reklama -pr články

Redakce doporučuje

Další články autora
4women

Ako byť štíhla aj bez cvičenia vďaka jarnému detoxu

Jar sa pomaly hlási o slovo, ale vy sa...

Osvedčené kombinácie potravín, vďaka ktorým schudnete oveľa rýchlejšie

Chcete chudnúť rýchlejšie? Potom stavte na osvedčené kombinácie potravín,...

Koľko hodín spať, keď máte 18, 30 alebo 65 rokov, aby vaše telo regenerovalo?

Spánok je nevyhnutná súčasť vášho života a potrebujete ho...

Vyskúšajte cvičenia, ktoré vás ochránia proti najčastejším chorobám.

Osteoporóza, depresia, bolesti chrbta: s vekom sa zvyšuje riziko...