Kvalitná zrnková káva: Akú vybrať pre tú najlepšiu chuť?

Date:

Kvalitná zrnková káva je medzi milovníkmi kávy veľmi obľúbená. Ponúka výraznejšiu chuť a arómu v porovnaní s mletou alebo prípadne instantnou kávou. Na výber pritom máte z mnohých rôznych zŕn, základné rozdelenie je často podľa odrody – arabica alebo robusta. Aká je tá pravá?

Robusta

Robusta je veľmi špecifická, mnohokrát je preto považovaná za horší druh. Napriek tomu je však robusta kvalitná zrnková káva. Ponúka veľmi výraznú a silnú chuť, v ktorej prevládajú horké tóny. Často sú preto zrná využívané na výrobu zmesí v kombinácii s arabicou, stretnúť sa však môžete aj so 100% robustou. Jedinečnú chuť ponúka káva z oblasti Východného Timoru či Indonézie, ale zaujímavá káva sa k nám dostáva aj z ďalších oblastí.

Arabica

Arabica je druh kávovníka, ktorý je často považovaný za kvalitnejší ako robusta. Arabica má jemnejšiu a bohatšiu chuť a arómu. Pri výbere kávy je vždy dôležité zvoliť kvalitné zrná a zamerať sa na oblasť pôvodu, ktorá určuje chuťový profil. Chuť ovplyvňuje aj stupeň praženia – to môže vytvoriť vybalansovanú chuť, alebo naopak zvýrazniť horké tóny. Ďalej by ste sa mali rozhodnúť, či chcete kávu s certifikáciou fair trade. Certifikát zaisťuje, že bola káva pestovaná a spracovaná za spravodlivých podmienok pre pestovateľov. To platí aj pre robustu.

Ideálna príprava kávy

Výber vhodnej metódy na prípravu kávy sa môže líšiť podľa druhu kávy a osobných preferencií. Ponúka sa niekoľko spôsobov, ako si môžete pripraviť zrnkovú kávu. Najbežnejšou metódou je príprava s využitím kávovaru či french pressu. Pre výraznejšiu chuť je možné využiť prekvapkávače alebo chemex. Špecialitou pre skutočných milovníkov kávy je napríklad aeropress, ktorý ponúka jedinečnú chuť a arómu.

Ponuka kávových zŕn je naozaj široká, nájsť tú pravú tak môže byť zložité. Neváhajte ochutnávať a experimentovať s prípravou.

- Reklama -pr články

Redakce doporučuje

Další články autora
4women

Najvyšší čas vymeniť vianočný stromček? Poradíme vám pri výbere

Každé Vianoce si poviete: Však ešte jeden rok to...

O luxusných hodinkách Rolex

Hodinky Rolex sú pojmom celosvetovým spojeným s mnohoročnou tradíciou...

Najrýchlejšia ponuka práce

Existuje celý rad spôsobov, ako si nájsť novú prácu...

Porovnanie parametrov Perfect Privacy VPN x VPN Proxy Master: Ktorá je lepšia?

Ktorá VPN ponúka viac, Perfect Privacy, alebo je lepšie...