Ako byť štíhla aj bez cvičenia vďaka jarnému detoxu

Date:

Jar sa pomaly hlási o slovo, ale vy sa ešte po zime cítite unavená, bez energie a navyše vám pripadá, že máte pár kíl navyše? Než začnete prepadať panike, vyskúšajte poriadny jarný detox, ktorý vás vráti do formy. Keď sa vyhnete hladovaniu a trochu odľahčíte svoj jedálniček, budete čoskoro v tej správnej jarnej forme. Navyše si môžete vďaka vhodným bylinkám tiež zlepšiť náladu a pomaly formovať svoju postavu do plaviek. Na čo by ste na jar nemali zabúdať?

Detox má veľa ľudí spojený s diétami či hladovkou. To ale nie je rozhodne pravda. Bohato postačí, keď svoj jedálniček dostatočne obohatíte, nezabudnete na dodržiavanie pitného režimu, doplníte stravu pohybom a vhodným cvičením. Vyskúšať môžete aj niektoré jarné bylinky, ktoré vám pomôžu dostať sa do tej správnej jarnej kondície. Znie to jednoducho, že? Prinášame vám pár tipov, ako na to.

Čistá voda ako mantra detoxu
Medzi najdôležitejšie zásady, nielen pri detoxe, patrí dostatočný pitný režim. Čistá neperlivá voda je pre telo, ktoré tvorí približne až zo 60%, jednoducho najzdravšia. Pokiaľ chcete svoje telo dostatočne očistiť od všetkých škodlivín, mali by ste preto na nejaký čas začať piť iba čistú neperlivú výsledku a to v dostatočnom množstve. Koľko vody denne by ste mali vypiť práve vy, si môžete spočítať s týmto jednoduchým vzorcom: Množstvo vody v litroch, ktoré by ste mali denne vypiť, sa rovná vašej hmotnosti v kilogramoch krát 0,033. Pokiaľ teda vážite napríklad 65 kilogramov, vynásobte toto množstvo 0,033 – teda 65 x 0,033 = 2,145 l. Žena s touto hmotnosťou by teda mala ideálne za deň vypiť dva litre a 145 mililitrov vody. Môžete sa teda presvedčiť, či skutočne správne dodržiavate pravidelný pitný režim, ktorý je základom nielen pre detox, ale aj zásadou zdravého stravovania.

Vyhnite sa hladovaniu
Najčastejšou chybou, ktorej sa mnoho ľudí mylne v snahe o očistu organizmu dopúšťa, je držanie hladovky. Práve tak si totiž niektorí jedinci predstavujú detox. To je ale veľká chyba. Začať držať zo dňa na deň hladovku, pokiaľ ste zvyknutá na pravidelný jedálniček, nie je pre telo vôbec dobré. Namiesto očisty sa totiž ocitne skôr v strese a všetky následne konzumované pokrmy následne uložia. Jediné čo tak hladovaním, ktoré je pre telo skôr šokom než prínosom, dosiahnete, bude veľký jojo efekt av konečnom dôsledku kíl navyše. A to rozhodne nechcete, že?

Potraviny odporúčané odborníkmi
Keď sa rozhodnete pre detox, mali by ste sa vyhnúť veľkým extrémom. To potvrdzujú aj výživoví odborníci: „Mnoho ľudí skáče z extrému do extrému. Keď nahradí prejedanie totálnou absenciou príjmu potravín, skutočne môžu rýchlo schudnúť, ale v prevažnej väčšine sa jedná len o úbytok vody. Prílišné zavodnenie síce trápi mnoho ľudí, hlavne žien, ale aj odvodnenie by malo prebiehať po porade s odborníkom, preto drastické pôsty bez podpory výživového poradcu alebo lekára nemôžem odporučiť,“ radí hlavná výživová poradkyňa Naturhouse pre web zena.aktualne.cz. Ideálny je tak pre väčšinu jedincov jedálniček zostavený priamo na mieru.

Medzi všeobecne prospešné potraviny pri detoxe potom podľa lekárov patrí napríklad kapusta, cesnak, citrón alebo červená repa. Naopak úplne nevhodné sú na očistu organizmu vyprážané pokrmy, priemyselne spracované potraviny, cukor, biela múka, soľ, údeniny či nezdravé červené mäso. Týmto jedlám by ste sa tak v čase jarnej očisty mali podľa názoru výživových odborníkov úplne vyhnúť.

Detox pomocou jarných byliniek
Veľmi účinnými pomocníkmi sú pri držaní pôstu jarné bylinky a ďalšie rastliny. Je ale dôležité ich správne dávkovať a vhodne kombinovať. O ich množstvo je ale lepšie sa poradiť s nutričným terapeutom alebo lekárom či lekárnikom. Účinky byliniek je totiž nutné prispôsobiť vášmu aktuálnemu zdravotnému stavu a poberaným liečivám. Napríklad ľubovník nie je vhodný pre ľudí s vysokým tlakom, pretože ho sama zvyšuje, naopak ľuďom s nízkym tlakom ale táto bylinka pomáha.

- Reklama -pr články

Redakce doporučuje

Další články autora
4women

Osvedčené kombinácie potravín, vďaka ktorým schudnete oveľa rýchlejšie

Chcete chudnúť rýchlejšie? Potom stavte na osvedčené kombinácie potravín,...

Koľko hodín spať, keď máte 18, 30 alebo 65 rokov, aby vaše telo regenerovalo?

Spánok je nevyhnutná súčasť vášho života a potrebujete ho...

Vyskúšajte cvičenia, ktoré vás ochránia proti najčastejším chorobám.

Osteoporóza, depresia, bolesti chrbta: s vekom sa zvyšuje riziko...