Vyskúšajte cvičenia, ktoré vás ochránia proti najčastejším chorobám.

Date:

Osteoporóza, depresia, bolesti chrbta: s vekom sa zvyšuje riziko rôznych ochorení. Zabráňte im vďaka týmto cvičeniam, ktoré zvládne každý!

Každý, kto športuje, zostáva fit a energický
Od 30. roku života dochádza k postupnej degradácii tela – to má vplyv na svalovú hmotu i kosti, kondíciu a ďalšie. O to dôležitejšie je udržiavať sa v kondícii. Pravidelné cvičenie nám nielen pomáha cítiť sa a vyzerať dobre, ale taktiež predlžuje dĺžku života.

Mali by ste vyskúšať:

 1. Na prevenciu srdcových ochorení
  Kardio cvičenia ako behanie, jazda na bicykli alebo plávanie zvyšujú tepovú frekvenciu a posilňujú srdcový sval. Aby ste dosiahli maximálne prínosy pre zdravie, mali by ste cvičiť aspoň 30 minút pri 80–85 % vašej maximálnej tepovej frekvencie (výpočet: 220 – váš vek). Ideálna je 3x až 4x týždenne.
 2. Prevencia osteoporózy
  Pretože kosti s vekom slabnú, zvyšuje sa riziko zlomenín. Preto by ste sa mali 1 až 2-krát týždenne posilňovať silovým tréningom. Prípadne sú vhodné rôzne loptové športy, tenis a behanie. Trénujú sa nielen všetky veľké svalové skupiny; fyzická aktivita taktiež stimuluje kosti k tvorbe nových kostných buniek a tým k budovaniu kostnej hmoty.
 3. Na prevenciu artritídy
  Riziko artritídy sa zvyšuje s vekom. Chronická bolesť a stuhnutosť kĺbov majú tendenciu postihovať ľudí s nadváhou a tých, ktorí utrpeli zranenie kĺbov. Aj zdraví ľudia by ale mali na prevenciu myslieť včas. Posilňovacie cviky ako drepy, mŕtve ťahy a tlaky na ramená sú na to najvhodnejšie 2 až 3-krát týždenne.
 4. Na prevenciu depresie
  Riziko depresie sa zvyšuje s vekom, najmä u žien. Hoci sa endorfíny zlepšujúce náladu uvoľňujú pri akejkoľvek forme cvičenia, existuje niekoľko štúdií, ktoré ukazujú, že predovšetkým jeden šport znižuje stres a dvíha náladu: joga! Cvičte raz týždenne jogu a automaticky znížite riziko rozvoja depresie a úzkostných porúch.
 5. Na prevenciu bolestí chrbta
  Okrem zlého držania tela je hlavnou príčinou tohto rozšíreného ochorenia nedostatok pohybu, a preto by ste rozhodne mali posilňovať svoj stred, aby ste predišli bolestiam. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je robiť pravidelne plank, ktorý by ste mali držať po dobu 90 sekúnd 3krát týždenne. Pre začiatočníkov je najlepšie skúsiť 30 sekúnd a potom si dať krátku pauzu. Dôležité je, aby telo pri cvičení zostalo napäté, nohy boli od seba zhruba na šírku ramien a lakte boli umiestnené rovnobežne s ramenami, nezabudnite mať zatiahnuté bruško!
- Reklama -pr články

Redakce doporučuje

Další články autora
4women

Ako byť štíhla aj bez cvičenia vďaka jarnému detoxu

Jar sa pomaly hlási o slovo, ale vy sa...

Osvedčené kombinácie potravín, vďaka ktorým schudnete oveľa rýchlejšie

Chcete chudnúť rýchlejšie? Potom stavte na osvedčené kombinácie potravín,...

Koľko hodín spať, keď máte 18, 30 alebo 65 rokov, aby vaše telo regenerovalo?

Spánok je nevyhnutná súčasť vášho života a potrebujete ho...